در حال مشاهده | نشست بررسی “عکاسی‌دیپلماسی”

نشست بررسی “عکاسی‌دیپلماسی”

DSC_0249

نشست «عکاسی دیپلماسی» با حضور «محمد نوروزی»، «حمید فروتن» و «آرمان تیمور» در هفتمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت برگزار شد. در این نشست آرمان تیمور، حمید فروتن و محمد نوروزی حضور داشتند.

بخش اول / ۱:۴۶:۰۴ دقیقه | لینک دانلود +

 

+ گزارش تصویری ( ۱ ) و ( ۲ ) و ( ۳ )

مشروح گزارش نشست را نیز می‌توانید در ادامه متن بخوانید

نشست «عکاسی دیپلماسی» با حضور «محمد نوروزی»، «حمید فروتن» و «آرمان تیمور» در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

«آقای فروتن در بحث سیاسی و دیپلماسی در خیلی مکان ها حضور داشته و تنها عکاسی است که همراه آقای خاتمی در تشییع جنازه پاپ حضور یافت و از این اتفاق عکاسی کرد. او در همین مراسم عکسی را به ثبت رسانده که رئیس جمهور ما و رئیس جمهور آمریکا در یک قاب قرار گرفته اند.»

این ها توضیحاتی بود که «محمد نوروزی» راجع به «حمید فروتن» ارائه کرد.

فروتن، هم پیش از شروع رسمی سخنانش از «محمد فرنود» که در جلسه حضور داشت، با عنوان استادی که بسیاری از عکاسان خبری شاگردش بوده اند، یاد کرد. او درباره عکاسی خبری گفت:«عکاسی خبری، شغل سختی است و کمتر عکاسی در آن دوام می آورد. درآمد آنچنانی هم ندارد، مگر این که عکاس ها از گرایش های دیگر عکاسی برای تامین مخارج خود کمک بگیرند.»

فروتن که در سال ۷۴ در آزمونی مختص عکاسان شرکت کرده و در این آزمون پذیرفته شده بود، درباره کارتی که پس از پذیرفته شدن دریافت کرده بود، توضیح داد:«کارتی به من دادند که روی آن نوشته شده بود: خبرنگار عکاس. پرسیدم چرا خبرنگار بر عکاس اولویت دارد؟ به من گفتند که یک عکاس خبری اول باید خبرنگار خوبی باشد. باید از مسائل روزی که در حوزه کاری اش می گذرد، اطلاع داشته باشد و شخصیت ها را بشناسد.»

او بر این نکته تاکید کرد که در عکاسی سیاسی، افراد  مطرح نیستند، بلکه روابط آن ها اهمیت دارد. پس با توجه به این موضوع عکاس ها باید افراد سیاسی را بشناسند و از روابط آن ها هم آگاه باشند تا عکس های بهتری را به ثبت برسانند.

دبیر سرویس عکس خبرگزاری ایسنا، در این مورد به عکسی از اسفندیار رحیم مشایی و رئیس جمهور اشاره کرد که در آن مشایی در حال گفتن مطلبی به رئیس جمهور است.

به اعتقاد وی آشنایی عکاس با موضوعات روز و همچنین آگاهی از روابط این دو فرد به برجسته تر شدن این عکس کمک کرد. فروتن، در تاکید بر داشتن اطلاعات عمومی عکاسان گفت:«عکاس خبری را پیدا نمی کنید که روزنامه خوان نباشد. یا سوژه های روز را دنبال نکند. پس خبرنگار عکاس، واژه درستی است.»

او ضمن اشاره به این موضوع که در دنیا عکاس ها به صورت تخصصی در یک رشته خبری فعالیت می کنند، از عکاسان خواست تا قبل از عکاسی درباره موضوع عکاسی جست و جو کنند و ببینند چه عکس هایی در ارتباط با موضوع به ثبت رسیده است.

فروتن همچنین گفت:«قبل از عکاسی باید بدانیم چه افرادی در برنامه شرکت می کنند و روابط بین آن ها را بشناسیم.»

دیده نشدن زندگی غیر رسمی سیاستمداران هم موضوعی بود که توسط «محمد نوروزی» مطرح شد. او این پرسش را طرح کرد که چرا از زندگی غیر رسمی سیاستمداران، عکاسی نمی شود؟

«آرمان تیمور»، عکاس رئیس جمهور، این پرسش را اینطور پاسخ داد:«در مجموعه های سیاسی، خط و مرزها و ممنوعه هایی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنیم. البته محدودیت، محکومیت نیست. هنگام عکاسی از یک سیاستمدار باید نسبت به دیدی که مردم از او دارند توجه داشته باشیم. در صورتی که عکاسان سیاستمداران کشورهای دیگر دارای این محدودیت ها نیستند.»

تغییر نگاه عکاس و جامعه نسبت به زندگی خصوصی تر سیاستمداران، یکی از راهکارهایی بود که در این زمینه ارائه شد.

تیمور، که رئیس جمهور را در یکی از صحنه های غیر رسمی عکاسی کرده، درباره این عکس این طور توضیح داد:«با بقیه دوستان خبرنگار داخل مینی بوس نشسته بودم. البته می دانستم آقای دکتر قبل از سخنرانی وضو می گیرد. می خواستم این لحظه را داشته باشم. یک لحظه دیدم که ایشان در حال وضو گرفتن با آب معدنی است. همین شد که عکس را گرفتم.»

او تاکید کرد که عکاسان جوان باید در دوران جدید، خط های قرمز را بشکنند. همچنین رفتار همراه با ملاطفت را یکی از روش های کمرنگ کردن خط قرمزها دانست:«از هر کشور فقط یک عکاس و یک فیلمبردار اجازه حضور در صحن سازمان ملل را دارند. اما ما با ملاطفت توانستیم عکاس ایرنا و ایلنا را هم به صحن وارد کنیم.»

در ادامه این نشست، هر یکی از سخنرانان با توجه به تجربیات متنوع خود، مطالبی را در اختیار مخاطبان قرار دادند. تیمور، به این موضوع اشاره کرد که وقتی یک عکاس از یک زاویه عکاسی می کند، دیگر عکاسان باید زاویه عکاسی خود را تغییر بدهند.

او از این مطالب به عنوان نکاتی که در هیچ کلاسی تدریس نمی شود، بلکه فقط از داخل عکس ها به دست می آید، نام برد.

فروتن، اما برای عدم تغییر زاویه عکاسان برای عکاسی، دلیلی را ارائه داد:«وقتی دبیران عکس یک عکس را در سایت های دیگر می بینند، از عکاس می پرسند چرا این زاویه را نداری؟ به همین دلیل وقتی یک عکاس از زاویه ای عکاسی می کند، بقیه هم سعی دارند تا از همین زاویه عکس داشته باشند تا مورد شماتت سردبیر یا دبیر سرویس عکس قرار نگیرند.»

در زمینه عدم عکاسی از زاویه های تکراری عکاسان دیگر، به «جیمز نچوی» اشاره شد که وقتی وارد مکانی می شود که فردی در حال عکاسی است، آن مکان را ترک می کند.

تیمور همچنین گفت:«باید ذهنیت ها را درست کرد و زاویه های جدید پیدا کرد. هم سردبیرهای عکس باید تفهیم شوند، هم عکاسان.»

نوروزی به عدم اختصاص مکان های مناسب برای عکاسان به عنوان یکی از مشکل ها و البته تفاوت های عکاسی در ایران و دنیا اشاره کرد.

او گفت:«می توانیم حقمان را بگیریم. به شرطی که به حق و وظیفه خودمان آگاه باشیم. در کار خبری، اتحاد جمعی نداریم و این یکی از معایب ما است.»

نوروزی، باز هم برای ثبت عکس هایی از زندگی غیر رسمی سیاستمداران ابزار علاقه کرد و از تیمور که عکاس رئیس جمهور است خواست تا امکان برگزاری جلسات گفت و گوی عکاسان با نهاد ریاست جمهوری را فراهم کند.

تیمور هم در این باره اینطور توضیح داد:«چند نفر از عکاسان صحبت کردند که عکاسان مطبوعات با آقای رئیس جمهور دیدار داشته باشند. در حال پیگیری این موضوع هستیم.» او گفت در فضاهای امنیتی، عکاس نباید خودش را کنار بکشد.

وی همچنین این نکته را که عکاس ها در فضاهای امنیتی دچار استرش می شوند، طبیعی دانست و تاکید کرد که عکاس باید آنقدر بر اعصاب خود مسلط باشد که از برخوردهای بد ناراحت نشود.

فروتن، هم به شعاری که قبلا روی سایت خبرگزاری ایسنا قرار داشت اشاره کرد:«رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.»

او گفت:«اگر قرار است یک دوره عکاسی کنیم، به اوج برسیم و بعد عکاسی را کنار بگذاریم، بهتر است اصلا آن را شروع نکنیم.»

دبیر سرویس عکس خبرگزاری دانشجویان ایران به عکاس ها چنین توصیه هایی را ارائه کرد:«افرادی که وارد فعالیت خبری می شوند، باید آهسته حرکت کنند. پیوسته حرکت کردنشان هم مهم است. همدیگر را دور نزنید. فقط کافی است یک بار دیگران را دور بزنید، همه این اتفاق را به خاطر می سپارند و شما انگشت نما می شوید.»

وی ادامه داد:«می گویند اگر عکسی که می گیرید، جانتان را به خطر بیندازد، ارزش عکاسی ندارد. من هم می گویم که عکس گرفتن حتی اندازه دور زدن همکاران هم ارزش ندارد.»

تیمور، هم آرزو کرد که یک مجموعه، یا موسسه به عنوان موزه، یا گنجینه ملی عکس راه اندازی شود که همه از عکاس و فرد عادی بتوانند عکس هایشان را به این مجموعه منتقل کنند تا اگر قرار است عکسی به فروش برسد از طریق این مجموعه باشد.

وی همچنین درباره اعتمادسازی برای سوژه ها گفت:«اگر قرار است در موقعیتی قرار بگیریم که امین باشیم، باید فضایی را درست کنیم که سوژه احساس امنیت کند.»

در دقایق پایانی این نشست، فروتن از موضوعی کار کردن و ثبت مجموعه های عکس ها به عنوان هویت عکاسان نام برد.

تیمور هم در پایان سخنان خود گفت:«خودتان باشید. خودتان را بفهمید و جوهره خود را حفظ کنید.»

نشست «عکاسی دیپلماسی»، به دلیل استقبال حاضران از مباحث مطرح شده، بیشتر از زمان مقرر به طول انجامید. برخی از عکس های سیاسی سخنرانان هم در جلسه به نمایش درآمد.

این نشست، ۷ مهر در سالن شهید آوینی فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

نگارش شده توسط ehsan در دی ۲۶ام, ۱۳۹۱ مرتبط با بخش نشست نقد و بررسی

Leave a comment