در حال مشاهده | کارگاه آموزشی ترفندهای جدید فتوشاپ 6 علی رجبی

کارگاه آموزشی ترفندهای جدید فتوشاپ ۶ علی رجبی

ali-rajabi

کارگاه نرم افزار روز یکشنبه با حضور علی رجبی خیلی پویا برگزار شد، هم علی رجبی قدرت این را داشت که یک کارگاه یک ساعت و نیمه را بدون ایجاد ملال به اتمام برساند و هم حاضران در کارگاه به واسطه آشنایی با ویژگی های فتوشاپ در بحث شرکت می کردند.

یک بخش/ ۱:۱۶:۳۸ دقیقه | لینک دانلود +

 

+ گزارش تصویری ( ۱ ) و ( ۲ )

مشروح گزارش نشست را نیز می‌توانید در ادامه متن بخوانید

گزارش کارگاه نرم افزار درباره ویژگی های فتوشاپ ۶

هلو نرو توی گلو

کارگاه نرم افزار روز یکشنبه با حضور علی رجبی خیلی پویا برگزار شد، هم علی رجبی قدرت این را داشت که یک کارگاه یک ساعت و نیمه را بدون ایجاد ملال به اتمام برساند و هم حاضران در کارگاه به واسطه آشنایی با ویژگی های فتوشاپ در بحث شرکت می کردند.

علی رجبی در همان دقایق ابتدایی کارگاه از پشت میز بلند شد و میکرفن را رها کرد و ترجیح داد در حال حرکت و با کمک صدای خودش کار آموزش را آغاز کند.

انصافا هم صدایش آنقدر بلند بود و اوج و فرودهای به موقع داشت که دیگر نیازی به میکرفن نبود. فتوشاپ ۶ به گفته رجبی از فروردین ماه وارد بازار شده است و از قرار امکانات هیجان انگیزی دارد آنقدر که ممکن است دوستان عکاس راحت طلب را دچار مخاطره کند. البته علی رجبی در همان ابتدای حرف هایش تاکید کرد که دوستان عکاس باید روش صحیح استفاده از نرم افزار ئ کاربرد درست آن را بدانند وگرنه هیچ نرم افزاری اگر بالاترین امکانات را هم داشته باشد به آنها کمک نخواهد کرد.

«شما عکاس هستید، فرقی نمی کند عکاس خبری باشید، عکاس هنری باشید یا عکاس مستند، طبیعت و یا هر چیز دیگری مهم این است که خروجی خوبی داشته باشید. این را علی رجبی در ابتدای حرف هایش گفت و ادامه داد: برای اینکه خروجی کار خوب باشد، باید خوب عکس بگیرد و این اولویت اول است اما بعد از آن هم باید نرم افزارها را خوب بشناسید.

او گفت متاسفانه در کشور ما شناخت و آگاهی عکاسان از نرم افزارها و امکاناتشان خوب نیست. به این معنا که عکاسان گاهی نمی دانند چگونه و در چه شرایط باید از نرم افزارها استفاده کنند.

او فتوشاپ را به یک خودکار اشاره کرد وقتی که در دست یک پزشک است و وقتی که در دست یک خطاط است، یکی با آن زیبا می نویسد و دیگری با آن بدخط می نویسد نرم افزار فتوشاپ هم دقیقا همین است و اینطور نیست که عکاس برود هر عکسی که دلش خواست بگیرد و بعد بگوید مهم نیست در فتوشاپ درستش می کنم.

رجبی در ادامه حرف هایش چندبار با تاکید گفت دوستان عکاس شما باید درست عکس بگیرید. ساختار را بشناسید اگرچه ممکن است نرم افزار به شما اختیارات زیادی بدهد.

به اعتقاد رجبی درک و شعور عکاس برای استفاده از نرم افزار نقش تعیین کننده ای دارد. یکی از ویژگی های مثبت کارگاه نرم افزار فتوشاپ۶ این بود که رجبی ساده و صریح با حاضریت صحبت کرد و به آنها گفت: هرگز نباید تصور کنی که نرم افزار یعنی هلو برو توی گلو!

او سپس ویژگی های مهم فتوشاپ ۶ را برشمرد مثلا اینکه این نرم افزار امکان خوبی برای کار کردن با ابزار کراپ به کاربر می دهد. با استفاده از این روش می توانید تصویر را با همان شکلی که هست به اندازه دلخواهتان در بیاورید. توضیحات رجبی از طریق تغییراتی که با استفاده از این نرم افزار در عکس هایی ایجاد می کرد، کامل می شد و حاضران به صورت عملی کاربرد امکانات جدید فتوشاپ ۶ را می دیدند.

یک دیگر از امکانات فتوشاپ ۶ این است که شما با ایجاد یک فرمان جدید می توانید بازسازی عکس را با شیوه هوشمند انجام دهید.

نکته بعدی درباره ویژگی های فتوشاپ ۶ که مورد اشاره رجبی قرار گفت فیلترهای بلر بودند. فیلترهایی که از قبل در فتوشاپ بودند اما حالا به تعداد آنها اضافه شده است.

یکی از این فیلترها به به فرد کمک می کند عمق میدان تصویر را از بالا و پایین به سمت مرکز هدایت کند. فیلتر دیگر این امکان را ایجاد می کند که به شکل دایره یا بیضی تمرکز در عمق بوجود بیاید و فیلتر سوم هم تمرکز نقطه ای را ایجاد می کند.

یکی از توصیه های علی رجبی به دوستان عکاس این بود که اطلاعات و دانش خود را به روز کنند و بعد هم به مزاح از آنها انتقاد کرد که کار عکاسی می کنند اما از فروردین ماه که فتوشاپ ۶ وارد شده با آن آشنا نشده اند.

او گفت: این را بدانید اگر اطلاعات و دانش خود را به روز نکنید همواره آدم هایی هستند که شما باید در سایه آنها حرکت کنید و این در سایه حرکت کردن یعنی اینکه هیچوقت به نقطه ایده آل خودتان نخواهید رسید.

رجبی گفت: باید تلاش کنید در کار خود بهترین باشید. صمیمیت و صراحت و هیجان علی رجبی باعث شد کارگاه روز یکشنبه یکی از بهترین کارگاه های جشنواره باشد. سالن اجتماعات کارگاه از دقایق اول پر بود و تا دقایق آخر حاضران با علاقمندی در جلسه ماندند.

این جلسه یک ساعت و نیمه بعد از آموزش نکات کاربردی فتوشاپ ۶ با معرفی سایتی که علی رجبی و دوستانش کار آن را انجام می دهند و اختصاص به نرم افزارهای گرافیکی دارد در ساعت ۱۸ به پایان رسید.

نگارش شده توسط ehsan در بهمن ۶ام, ۱۳۹۱ مرتبط با بخش نشست‌های آموزشی

Leave a comment